Sport

Unirea Ruginoasa calificată la turneul final al competiției “Gheorghe Ene” (VIDEO)

Echipa de juniori Unirea Ruginoasa este prima echipă din mediul rural care se califică la faza națională a unei competiții organizată de Federația Română de Fotbal. Este vorba despre cupa “Gheorghe Ene”, întrecere sportivă care s-a desfășurat la finalul săptămânii la Vaslui.

Echipa din Ruginoasa a reușit victorii pe linie. Ei au trecut cu 11-1 de Ceahlăul Piatra Neamț, 5-2 cu Sporting Comstar Vaslui, 3-1 cu LPS Bacău și 6-4 cu LPS Botoșani.

Unirea Ruginoasa a fost echipa ce a adunat cele mai multe trofee și pe cel mai râvnit dintre acestea. Golgheterul turneului a fost Hamciuc, atacantul Ruginoasei care a marcat 11 goluri în acest turneu. Atacantul Mocanu alături de un alt jucător a fost desemnat “jucătorul turneului”. În final a fost decernat și trofeul pe
obiectiv2005: campioana zonală, trofeu ce trimite Ruginoasa la turneul final.