
Călcând pe urmele practicanților rugby-ului cu origini pășcănene consacrați deja, cum ar fi Ovidiu Cojocaru sau Paul Popoaia, ajunși pânā la nivelul lotului national de rugby, un alt tânăr cu origini pășcănene a devenit Campion Național la rugby, categoria de vârstă U16, cu echipa la care activează.
Matei Borza Pleșcan, în vârstă de 15 ani, cu origini în satul Topile, care activează în prezent pentru ACS Șoimii București a obținut în săptămâna care tocmai a trecut (4-10 mai 2026) titlul de Campion Național la rugby Under 16.
Rugby-ul pășcănean nu duce lipsă de talente, iar Matei este mândru că este de origine pășcănean. Matei a început să practice acest sport la vârsta de 6 ani, la Constanța, sub îndrumarea antrenorului Cosmin Glodeanu, și el pășcănean la origini.
Matei a început să practice rugby-ul la clubul CSO Ovidiu (Club Sportiv Orășenesc Ovidiu), județul Constanța, acolo unde i-a avut antrenori pe Cosmin Glodeanu și pe Claudiu Trandafir.
La Turneul Final organizat de Federația Română de Rugby în Complexul Sportiv Ghencea din București au participat 8 echipe, clasamentul final fiind:
PODIUMUL FINAL
ACS Șoimii București
ACSOV Pantelimon / Rugby Academy
CSM / ACS Tomitanii Constanța
CNAV / Dinamo / Olimpia
CSS 2 Baia Mare
CSA / CSS Steaua
CSS Bârlad
CSS Unirea Iași
Finala disputată în data de 10 mai 2026 între ACS Șoimii București și ACSOV Pantelimon/Rugby Academy a fost câștigată de ACS Șoimii București cu scorul de 33 la 13, iar Matei Borza Pleșcan a marcat 8 din cele 33 de puncte ale echipei sale și a avut o evoluție care s-a făcut remarcată.


