News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Social

Un coș de fum și o sobă au provocat două incendii în apropiere de Pașcani

Ca în fiecare an în sezonul rece au loc incendii din cauza coșurilor de fum necurățate sau a sobelor lăsate nesupravegheate. În cursul zilei de ieri pompierii pășcăneni au intervenit în două localități din apropiere de Pașcani.

 

Primul incendiu a avut loc în satul Gura Bâdiliței, comuna Vânători. Incendiul a avut loc în jurul orei 00.14 la locuința familiei Dolhascanu. Au ars 3 metri liniari de grindă și s-a degradat o porțiune de perete. Cauza probabilă este un coș de fum necurățat.

  

Luni, 10 decembrie, în satul Uda, comuna Tătăruși în jurul orei 6.45 a avut loc un alt incendiu.  Din cauza unei sobe supraîncălzite o familie s-a ales cu o pagubă de 40.000 lei. Au ars 130 mp acoperiș din lemn cât și tot mobilierul din casă. Pompierii au intervenit cu o autospecială, alături de voluntarii de la SVSU, iar focul a fost stins în aproximativ două ore. Pompierii pășcăneni îi sfătuiesc pe locuitori să verifice sursele de încălzire odată cu venirea sezonului rece.

 

Citește și: {loadposition articlescategoryload}

Related posts

Trei medici din Spitalul Municipal și-au depus demisia pentru a pleca în străinătate

Răzvan Grecu

Tata a zece copii spanzurat de grinda

Redacția

Majorări doar pe hârtie pentru zeci de mii de pensionari

Redacția
Încarcă...