News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Un baschetbalist american din NBA a obținut cetățenia chineză

​Kyle Anderson, jucătorul celor de la Minnesota Timberwolves, a obținut cetățenia chineză, transmite Reuters.

Kyle AndersonFoto: Abbie Parr / AP / Profimedia

Americanul ​Kyle Anderson, de la Minnesota Timberwolves, a obținut cetățenia chineză

  

Americanul în vârstă de 29 de ani din New York este cel mai recent sportiv de elită care a obţinut cetăţenia chineză prin naturalizare şi primul jucător de baschet care face acest lucru, transmite News.ro.

„(Anderson) a obţinut cetăţenia chineză în această dimineaţă şi s-a întâlnit cu Yao Ming, preşedintele Asociaţiei Chineze de Baschet”, a precizat CBA (n.r. Asociaţia chineză de baschet) într-o postare pe contul său oficial Weibo.

Cetăţenia i-ar putea permite lui Anderson să joace pentru China la Cupa Mondială FIBA care va începe la data de 25 august în Filipine, Japonia şi Indonezia, precum şi la Jocurile Olimpice de la Paris din vara lui 2024.

FIBA permite echipelor să aibă un jucător naturalizat pe lista de jucători. Presa chineză a scris că bunica maternă a lui Anderson s-a născut în Jamaica dintr-un tată chinez şi o mamă jamaicană.

China anunţase anterior o echipă de 18 jucători pentru Cupa Mondială,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Varianta lui Ponta despre ruperea USL. „Crin Antonescu m-a trădat în momentul în care l-a adus la București pe Iohannis”

Redacția

Rijksmuseum din Amsterdam, invadat de furnici uriașe. Artistul columbian Rafael Gomezbarros îşi propune să atragă atenţia asupra problemelor migraţiei şi strămutării forţate

Redacția

Decizie în „cazul Zverev”, acuzat de violență domestică de mama copilului său

Redacția
Încarcă...