News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

SURSE| Cine ar putea fi românul găsit mort în Italia lângă o Biblie. Autoritățile caută răspunsuri, însă trupul bărbatului zace în frigiderele Institutului de Medicină Legală

Trupul neînsuflețit al bărbatului care zace de mai bine de trei ani la Institutul de Medicină Legală din Milano ar aparține unui inginer român, originar din Iași, potrivit unor surse judiciare.

O primă pistă se conturează în jurul faptului că bărbatul de aproximativ 50 de ani ar fi fost încarcerat o perioadă în Milano pentru crimă, iar după eliberare trăia pe străzile din orașul italian, nu departe de zona unde ar fi fost găsit bărbatul spânzurat de un stâlp şi cu o Biblie în limba română.

Ministerul de Externe a precizat într-un răspuns pentru Gândul că reprezentanții instituției au întreprins demersuri la autoritățile italiene, însă până la acest moment aceștia nu au transmis date sau elemente suplimentare cu privire la identitatea persoanei decedate.

Totodată, MAE precizează că, la nivelul Consulatului General al României la Milano, nu au fost recepționate, până la acest moment, solicitări de asistență consulară cu privire la cazul semnalat.

  

MAE menționează că, în cazurile de deces al unor cetățeni români în străinătate, misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate acordă asistență consulară specifică, la solicitarea familiei defunctului,  în conformitate cu atribuțiile legale, cu respectarea reglementărilor statului de reședință.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Primul stat care a decis INTERZICEREA completă a aplicației Tik Tok

Redacția

O româncă stabilită în Italia a MURIT subit. Isabela tocmai petrecuse vacanța cu părinții

Redacția

Scholz deschide „cutia Pandorei”. Zelenski nu vrea soluționarea războiului doar în baza consultării Rusiei

Redacția
Încarcă...