News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Statele Unite acceptă retragerea trupelor lor din Niger

​Statele Unite şi-au dat vineri acordul de a-şi retrage din Niger cei 1.000 de soldaţi angajaţi acolo în lupta antijihadistă, au anunţat mai mulţi responsabili americani sub protecţia anonimatului, scrie AFP.

Soldati din Niger si Burkina FasoFoto: Issouf SANOGO / AFP / Profimedia

Numărul doi al diplomaţiei americane, Kurt Campbell, a acceptat cererea autorităţilor de la Niamey în cursul unei întâlniri la Washington cu premierul Ali Mahamane Lamine Zeine, aflat la putere în urma loviturii de stat din iulie.

  

Personal militar din cadrul Ministerul rus al Apărării urmează să instaleze un sistem de apărare antiaeriană şi să instruiască militarii din Niger în utilizarea lui, a relatat canalul de stat RTN săptămâna trecută.

Misiunea urmează după o convorbire telefonică între şeful juntei, Abdourahamane Tchiani, şi preşedintele rus Vladimir Putin la sfârşitul lui martie.

Până la lovitura de stat militară din iulie anul trecut, Nigerul era ultimul aliat democratic al SUA, Franţa şi altor state europene în lupta împotriva militanţilor islamişti în regiunea Sahel, unde jihadiştii continuă să câştige influenţă.

În martie, junta a pus capăt cooperării militare cu SUA în lupta împotriva terorismului. Forţele armate din Germania operează o bază aeriană la N

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Un fotbalist iranian a fost suspendat după apariţia unei înregistrări video în care consumă alcool

Redacția

Intel va renunța la 15.000 de angajați pentru a reduce costurile

Redacția

McLaren va lansa primul său SUV până în 2028

Redacția
Încarcă...