Poliţiştii şi procurorii din Republica Moldova au descins azi dimineaţă la Bălţi și au percheziţionat casele şi automobilele a 11 moldoveni suspectaţi că fac parte dintr-o grupare criminală paramilitară. Suspecții aveau de gând să jefuiască o unitate militară, să se înarmeze și să atace instituțiile statului. Procurorul municipiului Bălți spune că indivizii intenționau să creeze o nouă Rusie.
ACTUALIZARE 19.10 Viorel Tureac, procurorul municipiului Bălţi: “Din materiale rezultă că urmau să atace organele de drept din ţară, respectiv să înceapă un război. Au declarat moarte procurorilor, judecătorilor şi poliţiştilor. Voiau să creeze o republică pe care au numit-o «Basarabia, o Rusie nouă»”.
Gheorghe Cavcaliuc, şef adjunct IGP: “Percheziţiile sunt efectuate de brigada specială «Fulger», ofiţeri de investigaţie, experţi criminalişti, ofiţeri de urmărire penală şi procurori. Până la această oră am găsit deja arme şi muniţii deţinute ilegal. Şapte dintre cei 11 membri ai grupării ilegale au fost reţinuţi”.
Cei 11 sunt suspecţi într-un dosar penal din 27 octombrie şi sunt acuzaţi că au pus bazele unei grupări de crimă organizată. Anterior, indivizii au fost judecaţi pentru infracţiuni grave şi deosebit de grave.
Citește articolul integral pe StirileTVR.ro
Citește și: {loadposition articlescategoryload}


