Vlad Ştefan Stancu a adus, joi, a cincea medalie pentru România la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni. El a câştigat aurul în proba de 1.500 m liber masculin, probă în care a doborât recordul naţional de seniori, care aparţinea lui Dragoş Coman (15min 06sec 33/100) încă de la JO 2004 de la Atena.
Deşi a intrat cu al cincilea timp în finală, Vlad Stancu a reuşit o cursă extraordinară pe care a încheiat-o în 15 min 05 sec 47/100. Locul al doilea a fost ocupat de polonezul Krzysztof Chmielewski (15 min 13 sec 46/100), în timp ce medalia de bronz i-a revenit turcului Emir Batur Albayrak (15 min 15 sec 24/100), relatează Agerpres.
„Sunt primul român din istorie care ajunge la 15 min 05 sec. Vreau să le mulţumesc tuturor care şi-au făcut timp să vină aici să mă vadă, celor de acasă. Ştiam că polonezul e obişnuit să plece foarte tare, şi eu m-am decis să plec cu el şi să domin ultimii 200 m. Şi aşa am reuşit. A fost o cursă memorabilă, nu am cuvinte, a fost ceva excepţional. La aceste curse de fond trebuie să fii foarte bine pregătit,
» Citește continuarea pe pagina autorului


