News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Administrație

Promisiuni deşarte pentru comercianţii din piaţa vale. 80 de tarabe noi, lăsate în paragină

Adminstraţia locală a făcut promisiuni deşarte comercianţilor care îşi desfăşoară activitatea în piaţa agroalimentară din vale. Procesul de modernizare a zonei este blocat de întocmirea documentaţiilor, lucru susţinut de edilii locali, de mai bine de un an.

 

 

  

În luna august, 2015, Primăria a achiziţionat 80 de tarabe cu scopul de a le amplasa pe platoul dintre biserica Sf. Vineri și terenul de rugby. Ideea era să le uşureze munca producătorilor, însă demersul a fost pus în aşteptare.

De atunci, măsurile impuse de ISU au necesitat câteva schimbări pentru agenţii care-şi aveau tarabele lipite de blocul B29. Acestea au fost mutate, aşa cum se doreşte să se întâmple şi cu cele din fața halei.

Am încercat să obţinem un punct de vedere oficial cu privire la situaţia pieţei din zona vale, din partea oficialilor Primăriei, însă până la această oră nu am primit niciun răspuns.

În tot acest timp, cei care au de suferit sunt oamenii ce fac comerţ cu păturile-n cap, pentru a se feri de precipitaţii şi soare. Aceştia se plâng şi de aleile distruse în care se adună apa mai ales în acest sezon. 

Citește și: {loadposition articlescategoryload}

Related posts

Ce spun autoritățile despre încorporarea tinerilor pentru război

Redacția

Săptămâna viitoare se vor stabili familiile ce vor ocupa cele patru apartamente ANL rămase libere

Răzvan Grecu

Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină, pentru ziua de vineri

Redacția
Încarcă...