Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat, prin intermediul unui comunicat de presă, că a hotărât marți, 30 iulie, retragerea proiectului de HG privind introducerea unor taxe pentru mașinile care circulă în zonele cu nivel scăzut de emisii.
Autoritățile locale ar urma să stabilească zonele cu emisii scăzute. FOTO Shutterstock (Arhivă)
Proiectul cu pricina a fost lansat în consultare publicată la data de 26 iulie, conform comunicatului MDLPA.
„Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a decis, astăzi, retragerea, din procedura de transparență, a proiectului de Hotărâre a Guvernului privind metodologia de elaborare a regulilor de acces, a modului de aplicare a tarifelor, precum și a excepțiilor aferente zonelor cu nivel scăzut de emisii (ZNSE). Decizia a fost luată în vederea unei consultări mai ample atât cu partenerii din cadrul Coaliției de Guvernare, cât și cu reprezentanții structurilor asociative ale autorităților administrației publice locale, ai mediului de afaceri și ai societății civile.
Proiectul, lansat în consultare publică, în data de 26 iulie a.c., are în vedere aplicarea prevederilor Legii nr. 155/2023 privind mobilitatea urbană durabilă, act normativ adoptat de Parlamentul României (ca urmare a consultării în cadrul Coaliției de Guvernare) și publicat în Monitorul Oficial al României pe 31 mai 2023,
» Citește continuarea pe pagina autorului


