News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Proiect: Persoanele care nu mai locuiesc la adresa de reședință, obligate să anunțe în 15 zile serviciul de evidență a populației

Persoanele fizice care nu mai locuiesc la adresa de reşedinţă vor fi obligate ca, în 15 zile de la plecare, să notifice acest lucru la oricare serviciu public comunitar de evidenţă a persoanelor.

În caz contrar persoanele vor fi sancționate FOTO: Arhivă

În caz contrar persoanele vor fi sancționate FOTO: Arhivă

În caz contrar vor fi sancţionate cu amendă de la 75 lei la 150 lei, prevede o propunere legislativă depusă la Parlament.

  

Proiectul, iniţiat de 114 parlamentari PSD, AUR şi din grupul minorităţilor naţionale, modifică şi completează Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români.

Actul normativ prevede introducerea unui text nou la articolul 31 al OUG 97/2005 potrivit căruia “persoana fizică, care nu mai locuieşte la adresa la care şi-a stabilit reşedinţa, este obligată să notifice la oricare serviciu public comunitar de evidenţă a persoanelor, despre încetarea valabilităţii menţiunii privind reşedinţa, în termen de 15 zile de Ia plecare”.

Amendă pentru nerespectarea prevederii

De asemenea, proiectul introduce şi amenda între 75 şi 150 lei în cazul nerespectării acestei prevederi.

Proiectul mai prevede că persoanele care locuiesc la alte adrese decât cea din actul de identitate vor fi obligate ca,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Senatorul USR Cristian Viaşu a murit la vârsta de 45 de ani

Redacția

Harta bunăstării în Europa. Ce loc ocupă România

Redacția

CFR Cluj, învinsă de Lazio la Roma, deși au jucat din minutul 15 în superioritate numerică

Redacția
Încarcă...