News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Poliție

Procesul lui Gruia Stoica a fost mutat la Ploieşti. Omul de afaceri a invocat mediatizarea excesivă

Dosarul în care Gruia Stoica este acuzat că i-ar fi dat avocatului Doru Boştină trei milioane de euro pentru a afla preţul cerut de CFR Marfă la o licitaţie va fi judecat de Curtea de Apel Ploieşti. ICCJ a admis cererea omului de afaceri de mutare a cauzei de la Curtea de Apel Bucureşti.

 

Judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) au admis cererea lui Gruia Stoica de strămutare a dosarului său.

  

Omul de afaceri a arătat în solicitare că judecarea cauzei la Curtea de Apel Bucureşti este mult prea mediatizată.

Instanţa a decis mutarea dosarului la Curtea de Apel Ploieşti, menţinând actele depuse la dosar la Curtea de Apel Bucureşti, unde s-a judecat cauza până în prezent.

La jumătatea lunii mai, Gruia Stoica a cerut magistraţilor de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie ca dosarul său, judecat de Curtea de Apel Bucureşti, să fie mutat la o altă instanţă din ţară.

Gruia Stoica a fost arestat preventiv în 30 ianuarie, fiind acuzat de procurorii anticorupţie de cumpărare de influenţă, după ce i-ar fi dat avocatului Doru Boştină trei milioane de euro pentru a afla preţul cerut de CFR Marfă la licitaţia pentru transportarea cărbunelui, organizată de Complexul Energetic Oltenia (CEO), la care participa şi firma acestuia, GFR.

La jumătatea lunii februarie, procurorii i-au trimis în judecată pe Gruia Stoica în stare de arest preventiv şi pe Doru Boştină cu interdicţie de a părăsi ţara. Ulterior, în 9 mai, instanţa a decis ca Gruia Stoica să fie judecat în arest la domiciliu.

sursa stirile digi24

Citeste și: {loadposition articlescategoryload}

 

 

Related posts

20 de câini ținuți în condiții improprii salvați de Poliția Animalelor. Proprietarul, din județul Iași, a fost sancționat cu 3.600 lei

Redacția

Polițiștii protestează în fața sediului MAI. Sunt nemulțumiți că nu primesc mai mulți bani, în condițiile prețurilor în creștere

Redacția

Directorul PSA Pașcani amendat din cauza primarului Pantazi!

Marius Parteni
Încarcă...