News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Primele cărămizi ale spitalelor regionale se întrevăd cu greu

Lucrările la spitalele regionale, una din promisiunile constante ale guvernărilor PSD, avansează în ritm lent, două având doar proiect tehnic, iar al treilea, nici atât.

Alexandru Rafila, ministrul Sănătății FOTO: GOV

Alexandru Rafila, ministrul Sănătății FOTO: GOV

Aflat într-o vizită cu conducerea partidului la Timișoara, ministrul Sănătății a vorbit de faptul că PSD are „vocația construcției“, iar principalele domenii unde se vede acest lucru sunt Sănătatea și Transporturile. Însă dacă în Transporturi pot fi progrese, unele mai lente, precum și inaugurări de loturi de autostradă, în cazul Sănătății lucrurile bat pasul pe loc.

  

O astfel de situație este cea a spitalelor regionale, una din promisiunile constante ale guvernărilor PSD. „Adevărul“ a solicitat date la Ministerul Sănătății despre stadiul spitalelor regionale, solicitarea ziarului fiind redirecționată către Agenția Națională pentru Dezvoltarea Infrastructurii în Sănătate (ANDIS).

Pentru Spitalul Regional Iași a fost obținută autorizația de construire, proiectul tehnic a fost finalizat și recepționat și au fost lansate licitațiile pentru primul pachet de lucrări și pentru serviciile de supraveghere a lucrărilor, „acestea aflându-se în momentul de față în faza de evaluare a ofertelor“, arată ANDIS, cu referire la stadiul lucrărilor la momentul 20 septembrie. 

În urmă cu cinci luni,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

F1: Esteban Ocon va pleca de la Alpine la finalul sezonului

Redacția

Descoperire surprinzătoare: În lumea modernă procentul relațiilor între veri e cu 7% mai mare decât la oamenii preistorici

Redacția

Iohannis, întâlnire cu reprezentanţii OMV Group – “Creșterea puternică a prețurilor la gaze și energie, aspect îngrijorător. E necesară protejarea consumatorilor vulnerabili”

Redacția
Încarcă...