News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Comunicate de Presă

Senatorul PNL Lucian Rusu: “Voi continua să susțin accelerarea proiectelor de infrastructură mare și respectarea termenelor asumate”

Primul contract cu finanțare SAFE pentru tronsonul Târgu Neamț (Moțca) – Târgu Frumos intră în etapa de semnare, după respingerea contestației de către CNSC. Este o veste importantă pentru județul Iași, pentru Moldova și pentru toți cei care așteaptă de ani de zile această investiție strategică.

Tronsonul I, cu o lungime de aproximativ 27 km, va include:
36 de poduri și pasaje;
4 tunele;
3 noduri rutiere importante: Moțca, Pașcani și Târgu Frumos.

De asemenea, conexiunea rapidă dintre A8, DN2 și A7 va fi tratată cu prioritate prin realizarea unui segment de autostradă de 5,5 km într-un termen de maximum 12 luni.

Ca vicepreședinte al Comisiei pentru transporturi din Senat și senator de Iași, consider că dezvoltarea infrastructurii Moldovei trebuie să rămână o prioritate națională. #A8 nu este doar un proiect de autostradă, ci o investiție în dezvoltare economică, conectivitate, siguranță și șanse egale pentru întreaga regiune.

  

Voi continua să susțin accelerarea proiectelor de infrastructură mare și respectarea termenelor asumate, astfel încât Moldova să recupereze decalajele istorice de dezvoltare.

Related posts

Miercuri, 27 octombrie, apa va fi oprită în Sodomeni și Boșteni

Redacția

Deputatul AUR Marius Ostaficiuc: ”O nouă gogoașă aruncată de PSD-PNL românilor! Prețurile cresc din nou, în timp ce Guvernul momește cu salarii majorate” (P)

Redacția

Investiții majore în timpul administrației liberale de la CJ Iași pentru Spitalul de Copii „Sf. Maria”(P)

Redacția
Încarcă...