Votul secret, organizat în rândul celor 359 de deputați ai grupului parlamentar a avut ca rezultat 211 voturi împotriva moțiunii și 148 voturi în favoarea ei.
Moțiunea a fost declanșată de un număr de peste 54 de deputați (cel puțin 15% din numărul total) care au depus scrisori prin care își declară neîncrederea în premierul Johnson ca lider al partidului de guvernământ.
Nemulțumirea acestor deputați provine din faptul că premierul Johnson a fost amendat de Poliția Metropolitană a Londrei pentru încălcarea legii privind socializarea în timpul carantinelor Covid chiar la reședința sa oficială de la numărul 10, Downing Street – primul premier britanic care încalcă legea în timpul mandatului.
Apoi, un raport de anchetă al unei comisii prezidată de înaltul funcționar public Sue Gray a conchis că în timpul carantinelor s-au manifestat eșecuri ale conducerii, ceea ce a făcut ca numeroși deputați Conservatori să se alăture opoziției și să ceară demisia premierului Johnson.
Dacă moțiunea ar fi fost adoptată, ar fi urmat o alegere a unui nou lider al Partidului Conservator, care ar fi urmat să-l înlocuiască în funcția de prim ministru pe Boris Johnson.
Dar chiar dacă a supraviețuit politic în funcția de lider al partidului de guvernământ,
» Citește continuarea pe pagina autorului


