
Astăzi, în toate bisericile ortodoxe române este marcată Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, ultimul prooroc al Vechiului Testament și primul al Noului Testament.
În lăcașurile de cult se sfințesc florile aduse la biserică iar Sfânta Liturghie reprezintă o rugăciune și o mulțumire adusă lui Dumnezeu.
Purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, Lucian Apopei: ”Pentru poporul român, această zi de Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, mai poartă și numele de Sânziene sau Drăgaica, fiind însoțită de numeroase tradiții, obiceiuri, ori credințe populare transmise de-a lungul veacurilor. Biserica privește cu respect tradițiile populare, care exprimă bucuria omului în fața frumuseții creației deoarece florile, holdele, pădurile, izvoarele, reprezintă daruri ale Lui Dumnezeu, iar admirația față de ele rămâne firească și legitimă. În spiritualitatea ortodoxă, lumea întreagă este văzută ca o operă a Creatorului, oferind un prilej de înălțare a minții către El. Este important să observăm că sărbătoarea de la 24 iunie are un conținut profund creștin. În centrul ei nu se află Sânzienele din legende, ci Sfântul Ioan Botezătorul. El este glasul celui ce strigă în pustie, proorocul pocăinței, omul smereniei. Astfel, pentru creștinul ortodox, Sânzienele reprezintă prilejul de a-L slăvi pe Dumnezeu pentru frumusețea creației și de a-L cinsti pe marele prooroc care a pregătit calea venirii mântuitorului în lume, Sfântul Ioan Butezătorul.”
sursa radio iasi


