Liberalul Alexandru Muraru a lansat un apel pentru retragerea monumentului dedicat „eroilor” fostei Securităţi din Cimitirul Eroilor din Piteşti.
Monumentul ridicat în Pitești FOTO Facebook / Cristian Băcanu
„Fac apel la autorități să retragă monumentul dedicat „eroilor” fostei Securităţi din Cimitirul Eroilor din Piteşti, oraşul în care s-au petrecut cele mai mari abuzuri ale Poliţiei Politice din regimul comunist”, a transmis Alexandru Muraru într-un comunicat de presă.
Liderul liberal a explicat că „adevărații eroi ai României sunt tocmai victimele care s-au opus unui regim de persecuție instrumentat de Partidul Comunist și pus în practică de Securitate”.
„Ridicarea unui monument funerar în onoarea foștilor ofițeri de Securitate și amplasarea sa în incinta Cimitirului Eroilor din Pitești este o acțiune care contravine angajamentelor asumate de România ca stat membru al Uniunii Europene. Mai mult, România a fost printre statele din Estul Europei care a cerut la nivel european interzicerea negării si banalizării crimelor comuniste, cât și apologia lor”, a mai argumentat liberalul.
Muraru: Statul democratic român condamnă instrumentele regimului comunist
Muraru a mai explicat că „este un fapt documentat istoric că ofiţerii de securitate și din alte unităţi ale Ministerului de Interne erau cei care acţionau direct pentru supravegherea și intimidarea populaţiei”.
» Citește continuarea pe pagina autorului


