Racheta Vega-C, modelul mai puternic al rachetei Vega, a decolat miercuri de la baza spațială Kourou din Guyana Franceză pentru lansarea sa inaugurală, în timpul căreia va plasa pe orbită mai multe dispozitive științifice la o altitudine de 5.800 km, potrivit agenției AFP, citată de publicația boursorama.com.
Lansatorul european s-a ridicat deasupra rampei de lansare la ora 13:13 GMT, străpungând rapid stratul gros de nori de deasupra junglei Guianei, potrivit unei transmisiuni în direct a Agenției Spațiale Europene, responsabilă de program.
„Traiectorie nominală, zbor liniștit, parametrii de la bord normali”, a anunțat managerul de operațiuni în timp ce racheta se înălța spre cer.
Lansarea a avut loc cu două ore întârziere, numărătoarea inversă fiind întreruptă de două ori cu mai puțin de două minute înainte de decolare pentru verificări tehnice, după ce au fost raportate anomalii.
Vega-C, C de la „consolidare”, potrivit principalului său contractor industrial, compania italiană Avio, este o versiune îmbunătățită a lansatorului ușor Vega, care a fost lansat de 20 de ori (cu două eșecuri) din 2012.
Cu o înălțime de 35 m, Vega-C este puțin mai mare și mai lat decât Vega și poate plasa până la 2,2 tone de sateliți pe o orbită polară de referință la o altitudine de 700 km,
» Citește continuarea pe pagina autorului


