News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Marcel Ciolacu: PSD se retrage de la guvernare, dacă nu se respectă un acord politic asumat de forurile de conducer ale partidelor

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, afirmă că partidul pe care îl conduce nu își va răsturna propriului guvern prin moţiune de cenzură, dacă PNL va refuza, în anul 2023, să predea funcţia de prim ministru, așa cum s-a angajat să o facă. „Partidul Social Democrat se va retrage de la guvernare, dacă nu se respectă un acord politic asumat de forurile de conducere ale partidelor”, a spus Ciolacu in emisiune la Romania TV.

„Eu, în orice parteneriat, sunt un om de bună credinţă. Mă bucur că am acceptat şi noi, şi ei (liderii PNL – n.r.) această rotaţie care va fi peste un an, când este un moment al adevărului. Cel mai important lucru este că românii aveau nevoie în acest moment de un guvern responsabil. (…) Haideţi să dăm o şansă acestui guvern”, a declarat Marcel Ciolacu, citat de news.ro.

Întrebat dacă PSD va depune moţiune împotriva propriului guvern dacă în primăvara anului 2023 PNL nu va ceda funcţia de prim ministru, liderul PSD a răspuns: „Este exclus. Partidul Social Democrat se retrage de la guvernare, dacă nu ne respectăm

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Se împlinesc 35 de ani de la Proclamaţa de la Timişoara, manifest al celor care au dorit să trăiască în democraţie / Punctul 8: Preşedintele României trebuie să fie unul dintre simbolurile despărţirii de comunism

Redacția

Un boxer mexican îl amenință pe Messi, după un gest al fotbalistului la CM din Qatar: „Să se roage la Dumnezeu să nu-l găsesc”

Redacția

Elena Lasconi, interviu în presa din Italia: „România este pregătită pentru prima femeie președinte”

Redacția
Încarcă...