News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Klaus Iohannis reacționează față de alegerile tensionate din Republica Moldova: „Salut votul pentru integrarea europeană”

Președintele României, Klaus Iohannis susține votul în favoarea integrării europene la referendumul din Republica Moldova.

Președintele României comunicând.

Președintele României spune că alegerea din R.M. stă în mâinile poporului. Foto: Arhivă Adevărul

Președintele României s-a arătat în favoarea integrării europene la referendumul din Republica Moldova, exprimându-și aprecierea pentru susținerea populară acordată președintei Maia Sandu și valorilor democratice. Într-un mesaj postat pe X, el a subliniat că destinul Moldovei trebuie decis exclusiv de cetățenii săi: ”Salut votul pentru integrarea europeană la referendumul din Republica Moldova şi pentru susţinerea populară exprimată în favoarea doamnei preşedinte Maia Sandu şi a valorilor democratice. Destinul Republicii Moldova trebuie decis doar de cetăţenii săi”. 

  

Acest mesaj vine în contextul în care referendumului a fost marcat de o participare record din partea diasporei moldovenești, care a avut un impact semnificativ asupra rezultatului. Cu un procent de 50,41% dintre voturi pentru opțiunea „DA”, Moldova își reafirmă angajamentul față de parcursul european, în ciuda provocărilor și presiunilor externe.

Președintele României a subliniat importanța acestui moment istoric pentru Moldova și a reiterat sprijinul continuu al României pentru integrarea europeană a vecinului său. Această susținere este esențială în contextul tensiunilor crescute cu Rusia,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ciprian Ciucu preia coordonarea PNL București de la „Baronul de Ilfov” Hubert Thuma și își consolidează influența în partid

Redacția

Președintele Casei Naționale de Pensii: Fondurile destinate plăţii pensiilor în sistemul public reprezintă 7,89% din PIB

Redacția

Biden oferă Intel „un impuls generos” de 20 de miliarde de dolari pentru cipurile „Made in USA”

Redacția
Încarcă...