News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Kelemen Hunor avertizează că securitatea Europei nu poate fi asigurată fără SUA

Kelemen Hunor, președintele UDMR, a declarat că majoritatea liderilor politici europeni nu depun un efort suficient pentru a înțelege fundamentul ideologic al administrației Trump.

Președintele UDMR, Kelemen Hunor. FOTO: gov.ro

Președintele UDMR, Kelemen Hunor. FOTO: gov.ro

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat, vineri, în deschiderea Forumului Economic al Transilvaniei de la Târgu Mureș, că „marea majoritate a politicienilor vorbesc despre lucruri adevărate, de altfel, despre taxe vamale, despre acest război al taxelor, vorbesc despre tranzacționalism, vorbesc despre chestiunile legate de securitate și de prezența sau dezangajarea Statelor Unite în Europa”. Însă, potrivit lui, „trebuie să vedem că s-a terminat cu Pax Americana” și „trebuie să înțelegem ce este în spatele acestor acțiuni”, relatează Agerpres.

  

Kelemen Hunor a subliniat că majoritatea liderilor europeni nu depun un efort intelectual pentru a înțelege „că în spatele deciziilor luate de administrația Trump există o ideologie extrem de bine consolidată”. El a continuat: „Fără să înțelegem aceste ideologie și valorile care stau în spatele lui este aproape imposibil să reușim să ne apropiem din nou”.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Statul va salva cel puțin 90% din banii alocați pentru un jalon PNRR care expiră în câteva zile, susține ministrul energiei

Redacția

Ministerul Sănătăţii lucrează la o listă cu substanțele care pot ieşi fals pozitiv la testul antidrog

Redacția

Directoratul de Securitate Cibernetică: Alertă! Campanie de phishing în care se foloseşte identitatea DIGI Romania / Atacatorii trimit un email cu o presupusă rambursare a valorii unei facturi

Redacția
Încarcă...