Numărul 1 mondial, Jannik Sinner, a fost depistat pozitiv de două ori la o substanţă interzisă în martie, în timpul turneului de la Indian Wells, dar a fost exonerat, marţi, de un tribunal independent (ITIA). Nevinovăţia italianului a fost dovedită, deoarece substanţa a intrat în corpul său în urma contaminării de către un membru al echipei medicale.
ITIA a declarat că Sinner nu a avut nicio vină sau neglijenţă pentru două încălcări ale regulilor antidoping în cadrul Programului Anti-Doping în tenis (TADP), după ce a fost depistat pozitiv de două ori pentru clostebol în luna martie.
„Sinner a furnizat un eşantion în competiţie la Indian Wells, la 10 martie 2024, care conţinea prezenţa unui metabolit al clostebolului la concentraţii scăzute. O altă probă, prelevată în afara competiţiei opt zile mai târziu, a fost, de asemenea, testată pozitiv pentru acelaşi metabolit – din nou la concentraţii scăzute”, a precizat ITIA, potrivit News.ro.
După fiecare test pozitiv, a fost aplicată o suspendare provizorie. De fiecare dată, Sinner a contestat cu succes suspendarea provizorie şi a putut continua să joace.
Sinner a explicat că substanţa a pătruns în corpul său ca urmare a contaminării de către un membru al echipei medicale,
» Citește continuarea pe pagina autorului


