News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Israelul, sprijin pentru aderarea României la spațiul Schengen

 Surse politice din interiorul Coaliției susțin pentru „Adevărul” că România a purtat discuții cu diplomația israeliană și cu unele organizații evreiești pentru sprijinirea dosarului de aderare la Schengen, în vederea facilitării negocierilor cu Austria.

Israelul, lobby în Austria pentru aderarea României la Schengen FOTO: Shutterstock

Israelul, lobby în Austria pentru aderarea României la Schengen FOTO: Shutterstock

Potrivit informațiilor Adevărul, ministrul de externe israelian, Eli Cohen, l-a sunat pe omologul austriac pentru a discuta despre dosarul României privind aderarea la Schengen. Șeful diplomației israeliene i-a cerut lui Alexander Schallenberg să primească România în spațiul de liberă circulație.

  

Autoritățile române, prin vocea președintelui Klaus Iohannis și ministrului Bogdan Aurescu, încearcă în această perioadă intensificarea relațiilor diplomatice cu Viena și reconfirmarea sprijinului diplomatic a țărilor europene membre Schengen. 

De la începutul acestui an, șeful diplomației române a început discuțiile cu omologii din statele europene pentru căutarea de sprijin în vederea aderării României la spațiul Schengen în acest an.    

Bogdan Aurescu susține că România se bucură în continuare de sprijinul statelor europene în procesul de aderare la Spațiul Schengen. Ministrul a primit reconfirmarea sprijinului din partea mai multor state europene. Printre țările care sprijină România se numără: Danemarca, Portugalia, Spania, Finlanda, Suedia, Polonia, Cehia,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Raluca Turcan intervine în scandalul Șoșoacă: „A făcut de râs România”

Redacția

Tulpina Omicron în 10 întrebări și răspunsuri: Când vom ști dacă vaccinurile sunt sau nu eficiente, de ce a apărut în Africa, cât de contagioasă este și ce simptome provoacă

Redacția

Dublarea penalității de nedeclarare: Cât va trebui să plătești în plus dacă nu ai depus Declarația unică iar fapta este încadrată la evaziune

Redacția
Încarcă...