News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Israelul avertizează rebelii Houthis că riscă să aibă aceeaşi soartă ca Hamas şi Hezbollah

Ambasadorul Israelului la Naţiunile Unite a lansat luni ceea ce a numit un ultim avertisment militanţilor houthi din Yemen, susţinuţi de Iran, să înceteze atacurile cu rachete asupra Israelului, afirmând că aceştia riscă aceeaşi „soartă mizerabilă” ca Hamas, Hezbollah şi Bashar al-Assad din Siria dacă persistă, relatează agenția Reuters, citată de News.ro.

Ambasadorul, Danny Danon, a avertizat, de asemenea, Teheranul că Israelul are capacitatea de a lovi orice ţintă din Orientul Mijlociu, inclusiv Iranul. El a adăugat că Israelul nu va tolera atacurile milițiilor proxy susținute de Iran. 

Însă câteva ore mai târziu, armata israeliană a anunţat că a interceptat o rachetă lansată din Yemen, ceea ce a determinat sirenele să răsune în toată ţara, iar un important lider houthi a declarat că gruparea nu îşi va înceta atacurile asupra Israelului. 

„Lovirea entităţii (Israel) continuă şi sprijinul pentru Gaza continuă”, a declarat Mohamed Ali al-Houthi, şeful comitetului revoluţionar suprem al houthi, într-o postare pe X după ce armata israeliană a anunţat interceptarea rachetei.

  

Houthi au lansat în mod repetat drone şi rachete către Israel în ceea ce ei descriu ca fiind acte de solidaritate cu palestinienii din Gaza care se află sub tirul israelian. 

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Măsuri drastice în educaţie. Bătăile între elevi pot duce la demiterea profesorilor

Redacția

REPER, prima conferință de presă/ Ramona Strugariu: ”Suntem un partid deschis, tot ce propunem va fi într-o largă consultare”/ Dragoș Pîslaru: ”Partidul nu este sugrumat la doi oameni”/ Focus pe eradicarea abandonului școlar și analfabetismul funcțional (VIDEO)

Redacția

LIVE Război în Ucraina, ziua 27: Zelesnki insistă că trebuie să se întâlnească cu Putin / Biden: Rușii iau în considerare folosirea de arme biologice sau chimice

Redacția
Încarcă...