RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Influencer chinez pune pe jar relațiile Chinei cu Rusia

China a criticat Rusia după ce, potrivit unor informații, autoritățile de la frontieră i-au interzis unui influencer chinez din mediile de socializare să intre în țară – o rară ciocnire între două țări care, în ultimii ani, s-au dovedit tot mai apropiate, scrie Newsweek.

Xi Jinping alaturi de Vladimir PutinFoto: Grigory Sysoyev / Associated Press / Profimedia Images

Potrivit unor informații apărute, vineri, în cotidianul South China Morning Post (din Hong Kong, n. red.), unui blogger chinez, cunoscut sub numele de Jin Wexin, i s-a interzis intrarea în Rusia după ce se pare că el ar fi încercat să intre în țară din Kazahstan. Jin a postat un videomesaj pe Douyin, versiunea chineză a portalului TikTok, în care afirmă că autoritățile de frontieră ruse i-au tratat, pe el și pe cei patru prieteni ai săi care îl insoțeau, ca pe niște infractori, le-au controlat bagajele de trei ori și, în cele din urmă, i-au silit să se întoarcă în Kazahstan după ce ei ar fi refuzat să se supună unor ordine.

  

Semnalat în ziua de 29 iulie, incidentul a atras riposta Beijingului, care, probabil, a fost cel mai puternic susținător al Rusiei pe fondul invaziei sale din Ucraina – un eveniment care a îndepărtat Moscova de o bună parte din Occident.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Efectele suprasolicitării

Redacția

Depozitarea gazelor se apropie de capacitatea maximă atinsă și pune presiune asupra prețurilor

Redacția

Locuitorii orașului Myrnohrad, din regiunea Donețk, sunt evacuați / Forțele ruse au ajuns la 6 km de oraș

Redacția
Încarcă...