News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Guvernul majorează pedepsele pentru șoferii teribiliști. Permis suspendat pentru 120 de zile pentru mersul pe contrasens pe autostradă

Guvernul a majorat sancțiunile pentru șoferii teribiliști care circulă pe contrasensul autostrăzii, pe banda de urgență sau care conduc agresiv, a anunțat ministrul de Interne Lucian Bode. Proiectul de Ordonanță pentru modificarea Codului Rutier fusese lansat în dezbatere publică încă din noiembrie.

Astfel, Guvernul definește comportamentul agresiv în conducerea vehiculelor pe drumurile publice și introduce sancțiunea cu amendă cuprinsă între 580 lei și 725 lei, clasa a doua de sancțiuni, alături de suspendarea dreptului de a conduce pentru 30 de zile.

Totodată, circulația nejustificată pe banda de urgență a autostrăzii va fi sancționată cu amendă prevăzută în clasa a patra de sancțiuni, între 1.305 și 2.900 lei și cu suspendarea dreptului de

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

ANALIZĂ Tactici identice în campaniile electorale din Republica Moldova și România: votanții din diaspora, țintiți de Rusia, AUR și Călin Georgescu cu campanii anti-UE

Redacția

Ședință de Guvern. Bani de la Fondul de Rezervă pentru mai multe instituții

Redacția

Procurorul general al României: Viorica Dăncilă şi Carmen Dan ar putea fi audiate în Dosarul 10 august

Redacția
Încarcă...