News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Guvernul francez apelează la cel mai mare producător de energie cu capital de stat pentru a scădea prețurile din piață

Guvernul de la Paris a ordonat joi companiei de utilităţi Electricite de France SA, la care statul francez este acţionar majoritar, să vândă rivalilor o cantitate mai mare de electricitate la un preţ fix, în ideea de a micşora facturile pentru consumatorii finali, transmite Agerpres. EDF, cel mai mare producător european de energie nucleară, a avertizat că această mişcare va costa compania până la 8,4 miliarde de euro şi în consecinţă a abandonat estimările de profit pentru 2022.

Nu este o surpriză că într-o perioadă de criză Franţa se bazează pe EDF, companie controlată în proporţie de 80% de guvernul francez. De mai multe decenii EDF este principalul furnizor de electricitate din Franţa şi parcul său de reactoare permite aprovizionarea gospodăriilor şi firmelor francez cu energie ieftină şi curată, precum şi să exporte electricitate în ţările vecine.

Însă povara suplimentară pusă pe umerii EDF vine într-un moment în care compania trece printr-o perioadă dificilă. EDF se confruntă cu probleme de mentenanţă costisitoare la centralele sale vechi şi în paralel trebui să investească semnificativ în noi reactoare care să ajute Franţa să îşi menţină aprovizionarea cu energie cu emisii reduse de carbon în următoarele decenii.

Guvernul francez a decis că „trebuie să îi protejeze pe consumatori şi acest lucru va fi făcut pe seama EDF”,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Vremea intră într-un proces de răcire în toată țara / Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni

Redacția

Filiera rusească a lui Călin Georgescu trece prin Viena. Legăturile fostului candidat la președinție cu un afacerist german

Redacția

Ce spun rușii după ce au atacat cu o rachetă balistică un loc de joacă pentru copii din Krivoi Rog. Bilanțul morților, uriaș

Redacția
Încarcă...