RCAST.NET
Național

EURO 2024. Portugalia, calificată de portarul Diogo Costa în sferturi, după loviturile de departajare

Selecţionata Portugaliei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Slovenia cu 3-0 la loviturile de departajare, luni seara, pe Frankfurt Arena, într-un meci în care scorul a fost alb atât la finalul celor 90 de minute regulamentare, cât şi al prelungirilor.

Portugalia a dominat prima repriză a meciului de pe Deutsche Bank Park, din Frankfurt, dar jucătorii lui Roberto Martinez nu l-au pus la încercare cu adevărat pe portarul sloven Oblak. Ruben Dias a şutat pe lângă poartă în minutul 6, iar în minutul 13 Bernardo Silva a trimis în faţa porţii şi Cristiano Ronaldo nu a ajuns la minge. Cea mai mare ocazie a reprizei a fost bara lui Palhinha, din minutul 45+2.

În repriza secundă, Oblak a respins lovitura liberă executată de Cristiano Ronaldo, în minutul 55, pentru ca în minutul 61 slovenii să treacă pe lângă gol, la ocazia lui Sesko. Acesta l-a depăşit pe veteranul Pepe şi a şutat din careu, dar balonul a trecut puţin pe lângă bară.

Cele două echipe nu au mai forţat şi s-a intrat în prelungiri. În minutul 103 Diogo Jota a pornit o acţiune personală,