Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a avut duminică o întrevedere cu omologul său egiptean Abdel Fattah Al-Sissi în marja summitului G20 de la New Delhi, după un deceniu de tensiuni între cele două ţări, relatează AFP şi Reuters.
Cei doi lideri au discutat în prezenţa mai multor membri ai delegaţiilor lor, potrivit imaginilor difuzate în direct de televiziunea turcă.
Discuţiile au vizat relaţiile bilaterale şi cooperarea în domeniul energiei între Turcia şi Egipt, precum şi aspecte regionale şi globale, potrivit preşedinţiei turce.
Turcia a anunţat în martie reluarea contactelor diplomatice cu Egiptul, în premieră după 2013, an în care relaţiile dintre Ankara şi Cairo au fost întrerupte brusc, după venirea la putere a lui Sissi.
După destituirea de către Sissi a primului preşedinte ales democratic al Egiptului, Mohamed Morsi, provenit din rândul Frăţiei musulmane şi aliat al Turciei, Erdogan
» Citește continuarea pe pagina autorului


