News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Efectul rețelelor de socializare asupra Generației Z: 1 din 5 tineri vrea să fie popular în mediul online. Peste jumătate simt nevoia de educație financiară și organizare personală

Peste jumătate dintre tineri simt nevoia de educație financiară, de dezvoltare a abilităților sociale și gestionare a emoțiilor, indică studiul național Insights PulseZ, aflat la a treia ediție în 2022.

Fetele, în comparație cu băieții, sunt semnificativ mai mult afectate de obstacole precum lipsa motivației (68% vs 58% băieții), oboseala (55% vs 45%), stările emoționale fluctuante (53% vs 37%) și anxietatea (50% vs 35%).

De asemenea, principalele două dorințe ale tinerilor sunt abilitatea de a avea mai multă încredere în sine (68%) și de a-și putea gestiona mai eficient timpul (60%).

Studiul remarcă un nou trend emergent în rândul tinerilor de cu vârste cuprinse între 16 și 18 ani – dorința de a deveni cunoscuți precum o celebritate. Datorită prezenței influencerilor pe care tinerii îi folosesc drept exemplu, spațiul online este un catalizator al acestui fenomen. Astfel, aproape 1 din 5 tineri își dorește popularitate în mediul digital, în comparație cu 5% sau 3% din rândul grupelor de tineri de 18-24 ani.

  

În ceea ce privește învățământul, 37% din tinerii din grupa de vârstă 16-18 ani preferă să învețe mai mult într-un sistem formal (la școală, ore de curs private și biblioteci publice),

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

„Obiectivul nostru este să trecem de această grupă”. Toate reacțiile de la Națională de după tragerea la sorți a grupelor EURO 2024

Redacția

Bogdan Huțucă, șeful PNL Constanța: Voi solicita Guvernului să verifice condițiile în care ANRM a semnat un contract de cesiune pentru Lacul Techirghiol, pentru a ne asigura împreună că resursele naturale nu vor fi distruse pentru totdeauna

Redacția

Iohannis, despre poziţia Ungariei privind Transilvania: „Noi am decis prin vot popular să aderăm la România, nu am furat nimic de la nimeni”

Redacția
Încarcă...