RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Administrație

EcoSalubritate a acționat în judecată Primăria. Suma cerută poate destabiliza bugetul Pașcaniului!

Municipiul Pașcani a fost acționat în judecată de o societate comercială ce se află în subordinea Consiliului Local. Litigiul este pe rolul Tribunalului Iași, iar reclamantul este SC Eco Salubritate SA. La mijloc este vorba despre o sumă importantă de bani, iar în cazul în care judecătorii vor da câștig de cauză celor ce se ocupă de salubrizarea municipalității, bugetul local ar putea fi serios afectat.

 

Aproximativ 200.000 de lei solicită operatorul de la Primăria municipiului Pașcani, bani ce reprezintă diferența dintre majorarea de preț neaprobată de consilierii locali și prețul pe care îl practica societatea în iunie 2017.

  

Totul pornește de la un proiect de hotărâre prin care primarul Dumitru Pantazi, la solicitarea Consiliului de Administrație al Eco Salubritate, a cerut aleșilor locali să majoreze prețul la salubrizare de la 13 lei lunar de persoană la 17,65 de lei. Justificarea celor de la societatea de salubrizare a fost majorarea salariului minim pe economie și prețului de depozitare a gunoiului menajer la Depozitul ecologic de la Țuțora. „În trecutul nu foarte îndepărtat a fost deschis un astfel de proces pe rolul instanțelor de judecată, în 2017, când director era domnul Eduard Dumea. Era în faza de regularizare, nu am mai multe informații acum”, a confirmat informația actualul director al societății de salubrizare, Leonard Ursu.

Argumentele de atunci nu i-au convins însă pe consilierii locali care au respins în unanimitate proiectul de hotărâre. Acum, cei ce se ocupă de administrarea societății de salubrizare vor să recupereze banii neîncasați de la populație din bugetul local.

Cererea de chemare în judecată a fost înaintată de fostul director al societății, Eduard Dumea, iar în prezent dosarul se află în procedură de regularizare.

Related posts

Creșă cu o capacitate de 40 de locuri! Primăria Pașcani a predat astăzi terenul pentru începerea lucrărilor!

Marius Parteni

Bugetul Rabla Plus destinat persoanelor fizice a fost suplimentat

Redacția

Betonul rutier și asfaltul urmează să fie turnat pe drumurile județene Lespezi – Dumbrava – Vânători și Heci – Tătăruși – Iorcani

Marius Parteni
Încarcă...