News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Djokovici spune că a fost „otrăvit” cu plumb și mercur în perioada în care a fost reţinut la Melbourne, în 2022, în contextul pandemiei

Sârbul Novak Djokovici a declarat, într-un interviu publicat joi în GQ, că a fost „otrăvit” cu mâncarea pe care a ingerat-o în timp ce era reţinut la Melbourne în 2022, relatează Reuters.

Lui Djokovici i-a fost anulată viza înainte de turneu, în urma unor zile dramatice legate de regulile de intrare în Australia în contextul pandemiei de COVID-19 şi având în vedere statutul său de nevaccinat. Sârbul a fost reţinut într-un hotel din Melbourne, în care se aflau solicitanţi de azil.

„Mi-am dat seama că în acel hotel din Melbourne am fost hrănit cu nişte alimente care m-au otrăvit”, a declarat Djokovici, despre care se ştie că îşi monitorizează strict dieta. „Am descoperit unele lucruri când m-am întors în Serbia. Nu am spus nimănui public acest lucru, dar s-a descoperit că aveam un nivel foarte ridicat de metale grele. Metale grele. Aveam plumb, un nivel foarte ridicat de plumb şi mercur.”

GQ a precizat că Departamentul de Afaceri Interne din Australia a refuzat să comenteze pe această temă, invocând motive de confidenţialitate, notează Reuters, citată de News.ro.

  

Djokovici a declarat săptămâna aceasta pentru Herald Sun că încă mai are traume de pe urma experienţei de acum trei ani şi că se simte stresat la sosirea pe aeroportul din oraş.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Guvernul deschide, din nou, robinetul cu bani pentru autoritățile locale și instituțiile de cultură din teritoriu

Redacția

Stagiul militar redevine obligatoriu . Ministrul Apărării: “Vă reamintesc că stagiul militar în România este suspendat, nu anulat!”

Redacția

Coronavirus lovește un nou Spital Județean! Aproape 30 de cadre medicale sunt în izolare

Redacția
Încarcă...