Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a discutat cu Ivan Demerdzhiev, ministru de Interne şi vicepremier al Bulgariei, privind gestionarea provocărilor la frontiera comună şi coordonarea demersurilor pentru aderarea la Schengen.
FOTO Ministerul de Interne
„În marja Conferinței internaționale ″Black Sea and Balkans Security Forum″, organizată în perioada 18-19 mai a.c., domnul ministru Lucian Bode și domnul Ivan Demerdzhiev, viceprim-ministru pentru ordine publică și securitate și ministru de interne al Republicii Bulgaria, au avut o întrevedere bilaterală”, a anunțat Ministerul de Interne român într-un comunicat de presă.
Potrivit sursei citate, principalele teme de discuție dintre cei doi oficiali au privit coordonarea demersurilor pentru aderarea RO și BG la Spațiul Schengen, gestionarea provocărilor de la frontiera comun și continuarea și consolidarea cooperării bilaterale.
Sursa citată a mai menționat că cei doi demnitari au avut un schimb de opinii cu privire la discuțiile avute cu miniștrii de interne din SM UE în perspectiva coordonării demersurilor pentru aderarea la spațiul Schengen.
Măsuri pentru consolidarea cooperării la frontieră
Cei doi demnitari au convenite și asupra unor noi măsuri destinate consolidării cooperării la frontieră pentru a preveni și combate migrația ilegală și infracțiunile conexe.
» Citește continuarea pe pagina autorului


