News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
EducațieNațional

De la 1 septembrie, profesorii vor fi plătiți cu ora după o nouă formulă

De la 1 septembrie, plata cu ora pentru profesori se va raporta la numărul mediu lunar de ore lucrătoare, potrivit proiectului de lege privind unele măsuri fiscal-bugetare. Proiectul urmărește să modifice și să completeze Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023. Ministrul Educației- Daniel David a anunțat astazi că valoarea care se oferă pentru  o oră se va schimba. Conform proiectului de lege, la stabilirea tarifului la plata cu ora se utilizează salariul de bază aferent cadrului didactic încadrat, având în vedere gradația de vechime în muncă, treapta de vechime în învăţământ şi gradul didactic corespunzător, raportat la numărul mediu lunar de ore lucrătoare.

Youtube video

Daniel David – Ministrul Educației: ,,Plata cu ora este gândită să se calculeze așa cum se calculează și în alte domenii. Prin raportarea orelor de lucru la întregul salariu. Sigur că asta scade valoarea plății pe care o facem pentru o oră luată la plata cu ora, dar este un calcul corect și atâta își permite în acest moment țara”.

Telem

Related posts

BREAKING Președintele Nicușor Dan păstrează mai mulți consilieri de la Cotroceni / Luminița Odobescu, Cristian Diaconescu, Delia Dinu rămân în funcții

Redacția

Statele Unite vor interzice orice investiţie nouă în Rusia / Se preconizează că economia Rusiei se va contracta cu 15% sau mai mult în 2022

Redacția

Reţelele sociale devin tot mai toxice, spune pilotul de Formula 1 Lewis Hamilton

Redacția
Încarcă...