News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Administrație

De ce nu a intrat secţiunea Ungheni – Iaşi din autostrada A8 în nicio procedură

În cursul zilei de ieri deputatul Petru Movilă a avut o serie de discuţii cu ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, cu directorul Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Narcis Neaga, dar şi cu preşedintele Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoza, Ion Ghizdeanu, pe tema Autostrăzii Iaşi – Tg. Mureş.

 

  

În urma discuţiilor, s-au desprins următoarele concluzii:

–          Până în 10 mai se va anunţa câştigătorul selecţiei de oferte pentru reactualizarea studiilor de fezabilitate pentru tronsonul Tg. Mureş – Tg. Neamţ

–          În aproximativ 10 zile se vor demara pe SEAP procedurile pentru proiectarea şi execuţia tronsonului Iaşi – Tg. Neamţ, prin parteneriat public – privat. Momentan se lucrează la caietul de sarcini.

–          Secţiunea Ungheni – Iaşi nu a intrat în nicio procedură pentru că nu se cunoaşte încă locul unde va fi construit podul dintre România şi Republica Moldova. Când se va stabili exact locaţia obiectivului de investiţii, Ministerul Transporturilor va scoate la licitaţie studiul de fezabilitate.

 ziaruldeiasi.ro

Related posts

PNL şi PMP boicotează şedinţa de azi a CJ, de la Ruginoasa. „Ne-am săturat de circul făcut de Maricel Popa“

Redacția

Tichetele sociale vor fi distribuite în zilele de 20 și 21 decembrie, de la ora 09.00, din sediul vechi al Primăriei

Marius Parteni

Salariații au liber pe 15 august, iar bugetarii beneficiază de o minivacanță

Redacția
Încarcă...