Un anumit pasaj din Strategia de Securitate Națională (NSS) a SUA, publicată săptămâna trecută, scandalizează de nu se poate Regatul Unit și Europa, pe lângă stânga americană. NSS afirmă că declinul economic al Europei e eclipsat de pericolul ca ea să fie „eliminată în calitate de civilizație”.
Unele țări europene sunt pe cale să atingă o majoritate non-europeană a populației. UE și alte organisme transnaționale subminează libertatea politică și cenzurează libera exprimare. Ratele natalității se prăbușesc, iar identitățile naționale și încrederea în propriile forțe se pierd, relatează The Times, citată de Rador Radio România.
Autorii NSS scriu: „Dacă tendințele actuale vor persista, continentul va fi de nerecunoscut în 20 de ani sau mai puțin. În consecință, e departe de a fi limpede dacă anumite țări europene vor mai avea economii și armate suficient de puternice pentru a mai putea rămâne aliați de încredere”.
Urmează urletele indignării progresiste. The New York Times proclamă: „Ostilitatea [față de Europa – n.a.] e politica oficială a Casei Albe”. Europa e „privită de administrație ca aflându-se în meniul colonial”, spumega Nathalie Tocci, directoarea grupului de reflecție Istituto Affari Internazionali din Roma. „Secțiunea stupefiantă dedicată Europei sună ca un pamflet de extrema dreaptă”,
» Citește continuarea pe pagina autorului



