News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Economie și afaceri

Dacia va lansa primul său model hibrid. Va avea o autonomie în ciclu mixt de peste 900 de kilometri

Dacia a anunțat lansarea primului său model hibrid. Modelul Jogger Hybrid 140 va putea fi comandat începând din ianuarie anul viitor, iar primele livrări sunt programate pentru martie 2023.

Vehiculul, fabricat la Mioveni, preia sistemul de propulsie de la modele Renault deja existente pe piață.

Ansamblul de propulsie este alcătuit dintr-un motor pe benzină cu 4 cilindri de 1,6l și 90 CP, din două motoare electrice și dintr-o cutie de viteze automată electrificată, cu 4 trepte, respectiv două  dedicate modelului electric.

Potrivit producătorului, Jogger Hybrid poate rula în oraș în mod 100% electric până la 80% din timp. Si ar avea un consum cu până la 40% mai redus față de un motor termic echivalent în ciclu urban.

  

Bateria se încarcă în mers în etapele de frânare și de decelerare. Autonomia este de peste 900 km (în ciclu mixt). Bateria are o garanție de 8 ani sau 160.000 km.

Afișajul de bord al versiunii HYBRID 140 integrează informații precum nivelul de încărcare al bateriei de tracțiune, autonomia rămasă sau transferul de energie.

europa fm

Related posts

Povestea sucurilor „Fructele lu’ Sandu“. Cu bani UE și cu fructe semisălbatice a dat lovitura pe dealurile de la marginea Iașului

Redacția

Studiu: Românii nu se mai înghesuie să cumpere electrocasnice. 70% dintre români cumpără aparate electrocasnice noi atunci când cele vechi se strică

Redacția

Activitatea Palas Mall şi Iulius Mall Iaşi, suspendată temporar – Hypermarketurile, magazinele alimentare, farmaciile, PET Shop-urile şi curăţătoriile rămân deschise

Redacția
Încarcă...