News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Cseke Attila: INSP a recomandat carantinarea zonală București-Ilfov, iar vineri se va discuta în grupul tehnico-științific. Este și discuția despre certificatul verde obligatoriu, pentru că nu e corect să le spui celor care s-au vaccinat că nu au voie să iasă pe stradă

Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a confirmat, joi seara, că INSP a recomandat carantinarea zonală București-Ilfov, iar vineri se va discuta această propunere în grupul tehnico-științific.

„Mâine (vineri, n.red.) acest lucru se va discuta, urmând să vedem ce spun specialiștii”, a precizat Cseke Attila la Digi24.

Cseke Attila a precizat că este și discuția despre obligativitatea certificatului verde pentru toate activitățile.

„Oarecum nu e corect să spui oamenilor care au fost responsabili și s-au vaccinat că tu nu mai poți să ieși pe stradă sau să mergi la un anumit eveniment sau într-un loc public. E și un semn de corectitudine până la urmă. Dacă unii sunt responsabili și au înțeles și s-au protejat pe ei, dar și pe cei de lângă ei, atunci și noi ca societate trebuie să facem acest pas”, a subliniat ministrul interimar al Sănătății.

  

Acesta a precizat că acest lucru se va discuta în următoarele zile.

Context.

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a propus Comitetului pentru Situații de Urgență carantinarea Bucureștiului și Ilfovului, unde rata de incidență a depăși 15 cazuri la mia de locuitori, au declarat pentru G4Media.ro surse oficiale.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Geoană, întrebat dacă există pericolul ca Rusia să atace R. Moldova: Militar nu are motive de îngriorare, dar un război hibrid total este de interes vital şi pentru Rusia

Redacția

Grindeanu nu își asumă locul trei al lui Daniel Băluță ca pe un eșec: Acest scor înseamnă o bază bună de pornire pentru reconstrucția organizației București

Redacția

Probleme la plăţile cu cardul în toată Germania

Redacția
Încarcă...