Consumul regulat de carne de pui ar putea fi asociat cu un risc crescut de deces timpuriu cauzat de cancere ale sistemului digestiv, arată un nou studiu realizat în Italia.
O echipă de cercetători de la Institutul Național de Gastroenterologie din Italia a descoperit o posibilă legătură între consumul regulat de carne de pui și un risc crescut de cancer gastrointestinal și deces prematur.
Studiul, publicat în revista Nutrients, a analizat datele de sănătate ale 4.869 de adulți din Italia, pe o perioadă de 20 de ani.
Consumul regulat de carne de pui, asociat cu cancerul gastrointestinal
De-a lungul timpului, carnea de pasăre, în special puiul, a fost considerată o alternativă mai sănătoasă la carnea roșie, fiind asociată cu un risc mai mic de boli cardiovasculare și anumite tipuri de cancer. Însă această cercetare recentă sugerează că un consum regulat de pui ar putea avea, totuși, unele riscuri ascunse.
Datele studiului au fost colectate prin interviuri, examinări medicale și chestionare alimentare completate de participanți. De asemenea, cercetătorii au avut acces la dosarele medicale și la bazele de date regionale pentru a urmări apariția cancerelor și cazurile de deces.
» Citește continuarea pe pagina autorului


