News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ciucă: Consolidarea clădirilor cu risc seismic trebuie să devină una din prioritățile noastre

Premierul României a afirmat, după participarea la Adunarea Generală a Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, că una din prioritățile comune trebuie să devină consolidarea clădirilor cu risc seismic.

Nicolae Ciucă, premierul României FOTO: GOV

Nicolae Ciucă, premierul României FOTO: GOV

Consolidarea clădirilor cu risc seismic trebuie să devină una din prioritățile noastre comune. Evenimentele petrecute în aceste zile în Turcia și Siria ne obligă la responsabilitate și la accelerarea acestor demersuri, pentru a proteja populația. Avem fonduri europene și naționale pentru consolidarea clădirilor de locuit și instituțiilor publice și i-am încurajat pe toți președinții consiliilor județene să le utilizeze pentru siguranța cetățenilor”, a declarat premierul Nicolae Ciucă, potrivit unei postări a Guvernului pe Facebook.

  

Șeful executivului a participat astăzi la Adunarea Generală a Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, ocazie cu care a transmis autorităților locale că „sunt un partener de încredere pentru administrația publică centrală și că solicitările venite din partea dumnealor sunt analizate și integrate în deciziile luate la nivel guvernamental”.

„I-am asigurat, totodată, că în Guvern vor avea în continuare un partener de dialog și sprijin pentru accesarea fondurilor naționale și europene,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Bogdan Aurescu a fost numit consilier prezidențial

Redacția

Washingtonul ameninţă că va lua măsuri după adoptarea legii privind „influenţa străină” în Georgia

Redacția

Orban, despre declaraţia preşedintelui Ungariei care compară anexarea Crimeei de Rusia cu „pierderea” Transilvaniei: O jignire. Nu poate fi lăsată fără răspuns

Redacția
Încarcă...