Șeful PSD, Marcel Ciolacu, a depus sâmbătă candidatura la alegerile prezidențiale, declarând că un plan bun pentru România implică „împărțirea puterii”.
Marcel Ciolacu și-a depus candidatura. Foto Inquam Photos
„Am decis să-mi depun astăzi candidatura, după o perioada pe care românii nu și-au dorit-o în mod deosebit. În ultimii 20 de ani am avut 17 guverne. Acesta a fost modul de abordare al foștilor președinți. Știți și dvs că cinci milioane de români au ales să părăsească țara.
Vin și cu un plan pentru România și cu un crez politic și cu un angajament moral: Cred că un plan pentru România poate fi realizat doar împărțind puterea. Planul presupune venituri și putere de cumpărare mai mari pentru romani, reindustrializare, finalizarea autostrăzilor, demnitatea romanilor din diaspora”, a declarat Marcel Ciolacu.
Legat de atribuțiile pe care le are un președinte al României, Marcel Ciolacu a spus că, în primul rând, ar trebui să dea explicații, să justifice de ce face anumite deplasări, care e scopul, care sunt cheltuielile și de ce sunt acestea necesare, care sunt realizările etc.
„Nu ultimul rând, eu cred că președintele României trebuie să dea explicații.
» Citește continuarea pe pagina autorului



