Cercetătorii au dezvoltat o baterie care funcționează cu deșeuri atomice. Aceasta este capabilă să convertească energia nucleară în electricitate prin emisie de lumină.
Centralele nucleare, care generează aproximativ 20% din electricitatea produsă în Statele Unite, emit foarte puține gaze cu efect de seră. Totuși, aceste sisteme produc deșeuri radioactive, care pot fi periculoase pentru sănătatea umană și mediu, iar eliminarea lor în siguranță reprezintă o provocare.
Folosind o combinație de cristale scintilatoare (materiale de mare densitate care emit lumină atunci când absorb radiații) și celule solare, echipa condusă de cercetători de la Universitatea de Stat din Ohio (SUA) a demonstrat că radiațiile gamma din mediul înconjurător pot fi colectate pentru a genera suficientă energie electrică pentru a alimenta microelectronice, precum microcipurile.
Pentru a testa această baterie care funcționează cu deșeuri atomice, un prototip de aproximativ 4 centimetri cubi, cercetătorii au utilizat două surse radioactive diferite: cesiu-137 și cobalt-60, printre cei mai importanți produși de fisiune proveniți din combustibilul nuclear uzat. Testele au fost realizate la Laboratorul Reactorului Nuclear al Universității de Stat din Ohio, care sprijină cercetarea academică și colaborările industriale, dar nu produce energie electrică.
» Citește continuarea pe pagina autorului


