Există un parazit care trăiește în creierul a aproximativ 40 de milioane de americani, iar majoritatea acestor „gazde umane” nici nu știu că îl au.
Medicii nu tratează de obicei acest parazit decât dacă începe să provoace daune serioase în organismul pacienților cu sistem imunitar slăbit. Totuși, o nouă descoperire ar putea elimina invadatorul rapid și fără riscurile asociate tratamentelor actuale.
Parazitologul Rajshekhar Gaji, de la Colegiul de Medicină Veterinară Virginia-Maryland, studiază modul în care funcționează parazitul Toxoplasma gondii. „Parazitul care stă în creier se reactivează, începe să se multiplice și devine fatal”, explică Gaji. „Din acest motiv, parazitul este considerat un agent patogen de temut.”
T. gondii este strâns asociat cu pisicile – singurele gazde cunoscute în care se poate reproduce sexual. Însă, odată ce ouăle parazitului sunt eliminate prin fecalele pisicii, aproape orice specie cu sânge cald poate deveni gazdă.
Pentru majoritatea oamenilor, infecția trece complet neobservată. Însă pentru cei care suferă de cancer, HIV sau iau medicamente imunosupresoare, parazitul reprezintă un risc major.
Fără un sistem imunitar puternic care să țină T. gondii sub control, acești pacienți pot dezvolta rapid toxoplasmoză – o boală care provoacă simptome asemănătoare gripei,
» Citește continuarea pe pagina autorului


