Vorbitul cu tine însuți este o trăsătură profund umană. Monologul interior ne ajută să ne organizăm gândurile, să luăm decizii și să ne înțelegem emoțiile. Însă beneficiile acestui „dialog interior” nu le sunt rezervate doar oamenilor. Se pare că Inteligența Artificială învață mai bine când „vorbește” cu ea însăși.
Inteligența Artificială învață mai bine când „vorbește” cu ea însăși. Într-un nou studiu, cercetătorii de la Okinawa Institute of Science and Technology (OIST), din Japonia, arată că un echivalent al vorbirii interioare poate îmbunătăți semnificativ procesul de învățare al AI-urilor, permițându-le modelelor să generalizeze mai ușor sarcini diferite atunci când sunt sprijinite de un mecanism de „monolog interior” și de memorie pe termen scurt.
Studiul a fost publicat în revista Neural Computation.
„Acest studiu scoate în evidență rolul interacțiunilor cu sine în modul în care învățăm. Prin structurarea datelor de antrenament astfel încât sistemul să învețe să vorbească cu el însuși, demonstrăm că învățarea nu este influențată doar de arhitectura AI, ci și de dinamica interacțiunilor integrate în procedurile de antrenare”, explică autorul principal, dr. Jeffrey Queißer, cercetător în cadrul unității de Cognitive Neurorobotics de la OIST.
» Citește continuarea pe pagina autorului


