Casa Albă a organizat luni o conferinţă de presă în care a împărtăşit publicului american ultimele informaţii oficiale în legătură cu obiectele neidentificate care pluteau la înălţime şi pe care armata le-a doborât în ultimele zile, dând asigurări că nu există nicio dovadă de activitate extraterestră, după ce un general american de rang înalt nu a exclus o asemenea ipoteză, transmite News.ro.
Nu există niciun „indiciu de activitate extraterestră”, a declarat luni purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karine Jean-Pierre.
„Ştiu că au existat întrebări şi îngrijorări în legătură cu acest lucru, dar nu există niciun indiciu privind extratereştrii sau vreo activitate extraterestră în cazul acestor ţinte doborâte recent”, a declarat Karin Jean-Pierre. Ea a subliniat că a vrut să abordeze această chestiune, întrucât Casa Albă vrea să risipească orice temeri în acest sens.
Generalul Glen VanHerck, şeful Comandamentului nord-american de apărare aerospaţială (NORAD), întrebat duminică despre acest subiect, al eventualei origini extratereste al obiectelor zburătoare doborâte, a declarat că „nu exclude nimic în acest moment”, o frază care a devenit imediat virală şi a dat naştere la multe discuţii pe reţelele sociale.
Karine Jean-Pierre se ocupă de obicei singură de aceste briefinguri zilnice de la Casa Albă,
» Citește continuarea pe pagina autorului

