RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

BREAKING Mediile vor putea fi încheiate cu doar două note pe disciplină – proiect

Ministerul Educației a publicat marți seara un proiect de modificare a ROFUIP prin care mediile ar putea fi încheiate doar cu două note la fiecare disciplină. În plus, “situația școlară anuală a elevilor, pe clase, poate fi încheiată fără ca aceasta să fie validată de către consiliul profesoral din unitatea de învățământ”, mai scrie în proiect. Măsura vine pe fondul grevei generale din Educație, declanșată pe 22 mai.

Potrivit unui comunicat de presă al ministerului Educației, “în anul școlar 2022-2023, numărul minim de calificative/note acordate elevului la o disciplină de studiu este de două.

În anul școlar 2022-2023, situația școlară anuală a elevilor, pe clase, poate fi încheiată fără ca aceasta să fie validată de către consiliul profesoral din unitatea de învățământ în ședința de încheiere a cursurilor și fără ca acesta să aprobe raportul privind situația școlară anuală.

În plus, se propune ca “elevii aflaţi în situaţie de corigenţă vor avea cu cel puţin un calificativ/o notă în plus faţă de numărul de calificative/note prevăzut la alin. (4) sau, după caz, la alin (4^1), ultimul calificativ/ultima notă fiind acordat/ă, de regulă, în ultimele trei săptămâni ale anului şcolar.”

  

Citește articolul integral pe Edupedu.ro.  » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Şedinţă a Executivului: Abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe în vacanţa parlamentară – printre proiectele de pe agendă

Redacția

Candidatura lui Călin Georgescu, contestată la BEC: „A încălcat mai multe articole din Constituția României”

Redacția

Firea, pe primul loc în cursa pentru primăria Capitalei. Unde se situează Nicușor Dan în sondajul comandat de PNL

Redacția
Încarcă...