RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

BMW ix3, premieră în România

• BMW Group a prezentat în premieră în România noul SUV electric iX3. Evenimentul vine la doar câteva săptămâni de la debutul internațional de la Salonul Auto de la Munchen.

• Debutul pe piață este programat peste aproximativ jumătate de an, însă conform reprezentanților din România, modelul a strâns deja câteva zeci de comenzi ferme pe piața locală.

• Evenimentul de prezentare a avut loc în cadrul Muzeului de Artă Recentă MARe, iar momentul a fost marcat, printre altele, și de interpretarea „Marșului BMW” a violonistul Theodor Andreescu.

  

• În primă fază, noul BMW iX3 este disponibil într-o singură versiune: iX3 50 xDrive.

• Preț de pornire în România: de la 65.461 de euro cu TVA.

• În această configurație, modelul dispune de două motoare electrice capabile să livreze un total de 469 CP și 645 Nm.

• Bateria are o capacitate de 108,7 kWh, iar asta se traduce printr-o autonomie WLTP de până la 805 kilometri. La o stație de 400 kW, bateria câștigă în doar 10 minute o autonomie între 309 și 372 de kilometri. În același scenariu, încărcarea de la 10% la 80% durează 21 de minute.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Zeci de mii de sârbi participă la mitingul împotriva corupţiei de la Belgrad

Redacția

Legăturile ascunse dintre stomac și creier ne-ar putea influența starea de spirit

Redacția

PMP îl reevaluează pe Nicușor Dan, USR pe Băsescu. Cum se atacau în anii precedenți actualii aliați

Redacția
Încarcă...