RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Social

Bătrâna care dormea în scări de bloc a fost internată în spital. Se fac demersuri pentru a fi cazată în căminul din Mircești

Bătrâna care doarmea în scări de bloc este acum în siguranță. Asta după ce reporterii Actualitatea TV au sesizat autoritățile locale în legătură cu situația ei.

Femeia a fost internată zilele trecute la Spitalul Municipal de Urgență Pașcani, unde va sta aproximativ o lună de zile.

Conform purtătorului de cuvânt al Primăriei Pașcani, în acest timp angajații Serviciului de Asistență Socială fac demersuri pentru ca aceasta să fie internată la căminul de bătrâni din Mircești.„În ceea ce privește situația bătrânei ce locuia în holul unui bloc din municipiul Pașcani, Primăria s-a implicat încă de săptămâna trecută și bătrâna a fost internată în spitalul din municipiul nostru. Colegii mei de la Serviciul de Asistență Socială au purtat o discuție cu dumneaei și au întocmit o serie de documente. După ce am discutat și cu cei de la Mircești, sperăm noi ca în maxim o lună să reușim să o cazăm definitiv în centrul de bătrâni de la Mircești pentru a avea o viață mai ușoară”, a declarat Cristian Menegon, purtătorul de cuvânt al Primăriei Pașcani.

  

De câțiva ani bâtrâna și-a vândut locuința și își petrece viața pe străzi și în scări de bloc. Ultima dată se instalase în scara blocului G2A de pe strada Ștefan cel Mare, unde dormea pe un scaun.

Related posts

Primarul Dumitru Pantazi împlineşte mâine 64 de ani!

Ema Roman

Direcția Generală de Anticorupție lansează proiectul Pro_ACT pentru îmbunătățirea capacităților în combaterea corupției

Denisa Mădălina Pițel

Viața în scaunul cu rotile, un chin în plus pe străzile din Pașcani. Mesaj către edilii locali: “Să facem un schimb de experiență” (VIDEO)

Teona Gherasim
Încarcă...