Partidul AUR îl acuză pe Ilie Bolojan că, în perioada în care a lucrat la Finanțe, a semnat împrumuturi care au dus la creșterea datoriei publice a României, ajungând în prezent la 12.000 de euro pe cap de cetățean. Matieș susține că PNL și Bolojan sunt principalii responsabili.
Bolojan este acuzat de AUR că a pus pe umerii fiecărui român o datorie de 12.000 euro / Sursa: AFP
Deputatul AUR, Călin Matieş, atrage atenţia printr-un comunicat de presă transmis Agerpres, că șeful Guvernului, Ilie Bolojan, este direct responsabil de creşterea datoriei publice a României. Acesta avertizează că, atunci când actualul prim-ministru lucra la Ministerul de Finanţe, a semnat împrumuturi care, astăzi, pun pe umerii fiecărui român o povară de 12.000 de euro.
“Cu ce datorie se naşte un nou-născut în România? Ei bine, anul acesta este 12.000 de euro. 12.000 de euro trebuie să plătească un nou-născut din România. Vreau să vă prezint o analiză. În 2020, datoria publică per cetăţean era de 3.900 de euro. În 2024, după guvernările PSD, PNL, USR şi UDMR, a ajuns la 9.000 de euro. Iar acum, şi nu-i gata anul, este de 12.000 de euro.
» Citește continuarea pe pagina autorului


