Dacă întrebi orice părinte, probabil fără excepție, îți va spune că-și dorește ce e mai bun pentru copilul său și că vrea să-l pregătească pentru viitor cum se poate mai bine.
Nu suntem noi în măsură să le spunem părinților cum să-și educe copiii, la ce să spere, în ce să creadă, ce să învețe, cum să se manifeste. Asta e treaba sistemului de educație și a fiecărui părinte în parte.
Putem, însă, să ajutăm părinții să-și educe (citește: să-și ajute) copiii atunci când vine vorba despre apă, combustibilul primordial al vieții.
Lucrăm de peste două decenii cu apa, o studiem, o înțelegem și o respectăm. Am contribuit decisiv la formarea unei piețe de servicii de apă, am inovat și inovăm, iar de câțiva ani am pornit hotărât pe o direcție strategică nouă, în care să permitem românilor să aibă acces la apă bună de maniere cât mai sustenabile și mai responsabile cu mediul.
„De ce să-i fac eu copilului educație pentru apă?”
Pentru că e nevoie. Nu-i place nimănui să admită asta, dar poluarea și schimbările climatice își fac simțită prezența și în România, o țară unde generațiile trecute erau mândre că are „pământ și ape multe și izvoare călătoare”,
» Citește continuarea pe pagina autorului


